Čisté životní prostředí

Co prosazujeme

  • kvalitní třídění a individuální sběr separovaného odpadu - nové nádoby na odpad, kvalitnější úklid
  • lepší hospodaření s vodou - např. využití dešťové vody z parkovacích ploch pro zalévání zeleně
  • budoucí výstavba s ohledem na využití obnovitelných zdrojů, energetickou úspornost a soběstačnost

Proč platíme tolik za komunální odpad?

Také jste ihned po narození dítěte dostali složenku na zaplacení odpadu? To je fofr, když je možné někoho zkasírovat ...

A víte, že máme v Budějcích nejdražší poplatky za odpad ze všech krajských měst v ČR? A nepřijde vám to divné? Stejně drahé má odpady pouze Jihlava, ta ale alespoň sleví seniorům nad 80 let a těm, kdo se chovají co se týče odpadů odpovědně.

Většina ostatních krajských měst má poplatky kolem 500 Kč ročně (Hradec Králové, Liberec, Ostrava, Pardubice, Ústí nad Labem, Zlín), velmi často ale ještě poskytují slevy pro děti a pro důchodce.

V procentech tak platíme téměř o 36 % více než ve srovnatelných městech. A to už je celkem dost. Za obyvatele dohromady kolem 16 milionů ročně. A že by se naše město skvělou čistotou, to se říci nedá. Takže za kvalitu si asi nepřiplácíme.

I proto je potřeba s odpadovým hospodářstvím něco udělat. To samozřejmě nebude úplně lehké. Ale prvním, částečně symbolickým krokem může být alespoň snížení poplatků za odpad pro děti do tří let a seniory.

Co je třeba změnit v odpadovém hospodářství?

Líbí se vám naše odpadkové koše a kontejnery? Nám moc ne. Jenom těch různých druhů. A nemluvě o jejich žalostném stavu.

A co takhle čistota ve městě? Byli jste někdy v létě o víkendu na Sokolském ostrově? Odpadky jsou poházeny všude kolem a vypadá to tam strašně. A leckde straší i psí exkrementy.

To se musí změnit! Chceme město, které je čisté. Proto prosazujeme i nové nádoby na odpad, větší dostupnost kontejnerů na tříděný odpad včetně možnosti kompostování organických zbytků a kvalitnější úklid.


Proč a jak lépe hospodařit s dešťovou vodou?

Letošní léto ukázalo, jak snadno mohou velká horka znepříjemnit život ve městě. Navíc na to město nebylo vůbec připraveno a místo zeleně vznikla na řadě míst polopoušť.

Proto je třeba významně zlepšit hospodaření s vodou, především budovat zásobníky a začít využívat dešťovou vodu zachycenou z velkých zastavěných ploch k zavlažování zeleně.

Díky tomu budeme moci pitnou vodu využít hlavně k tomu účelu, ke kterému by měla sloužit.