Aby město pomáhalo

Co prosazujeme

  • senioři a batolata bez složenky za odpad
  • respektování potřeb obyvatel v městských částech - podpora územních skupin, pravidelné dotazování
  • přehodnocení priorit pro městskou policii - vyšší bezpečnost, odstranění autovraků
  • podpora spolků a místních komunit - mateřská centra, senioři

Proč by děti do tří let a senioři neměli platit za odpad?

Také se vám stalo, že předtím než jste byli pozváni na vítání občánků, přišla složenka za odpad? My tuto symboliku nepovažujeme za úplně důstojnou.

A víte, že máme v Budějcích nejdražší poplatky za odpad ze všech krajských měst v ČR? Nepřijde vám to divné? Stejně drahé má odpady pouze Jihlava, tam ale alespoň sleví seniorům nad 80 let a těm, kdo se chovají co se týče odpadů odpovědně.

Většina ostatních krajských měst má poplatky kolem 500 Kč ročně (Hradec Králové, Liberec, Ostrava, Pardubice, Ústí nad Labem, Zlín), velmi často ale ještě poskytují slevy pro děti a pro důchodce.

V procentech tak platíme téměř o 36 % více než ve srovnatelných městech. A to už je celkem dost. Za obyvatele dohromady kolem 16 milionů ročně. A že by se naše město skvělou čistotou, to se říci nedá. Takže za kvalitu si asi nepřiplácíme.

Město by v tomto ohledu, obdobně jako v jiných obcích, mělo ke svým občanům přistupovat lidsky. Nové občánky tak slevou za odpad alespoň symbolicky uvítat a seniorům, kteří typicky produkují odpadů méně, v nákladech na živobytí ulevit.

Na co by se měla více zaměřit městská policie?

Především chceme, aby městská policie nebyla jen policií dopravní. Důležité je, aby přispívala k vyšší bezpečnosti a prováděla nepřetržitou hlídkovou činnost na kole či pěšky v rizikových lokalitách. Městská policie má být službou pro občany, která je vidět a zasahuje tam, kde je jí zapotřebí nejvíce.

Mezi zásadní problémy, které v tomto ohledu vnímáme, patří udržování veřejného pořádku, alkohol u nezletilých a drogy. Stačí se například o víkendu projít po Sokolském ostrově, kde se tyto problémy kumulují.

Po Českých Budějovicích je také zaparkováno mnoho nepojízdných vraků, které už dávno v ulicích neměly být. Ty by měly za přispění městské policie zmizet.

Jak si představujeme respektování místních potřeb obyvatel?

Město není jenom centrum a různé skupiny obyvatel mají různé potřeby. V Nemanicích se teď například řeší stavby obrovských logistických center u Makra a u silnice na Lišov, které mohou mít významné dopady na život místních obyvatel. Na sídlištích jsou zase zcela jiné problémy.

To je třeba respektovat a systematicky a s předstihem se tím zabývat. Již nějakou dobu funguje územní výbor a územní skupiny, ale bohužel nikdo z městských zastupitelů a radních tyto skupiny neinformuje o tom, co se v dané městské části bude dít. To chceme změnit a zavést povinnost informovat tyto skupiny ze strany města docházení koaličních zastupitelů a radních do těchto skupin.

Zároveň by vedle této aktivity mělo probíhat pravidelné reprezentativní dotazování občanů a nastavení priorit v rozvoji města podle jeho výsledků a místních potřeb. Protože ne každý se nutně angažuje, ale i tak by měl být jeho hlas slyšet.

Toto řešení se na rozdíl od administrativního rozčlenění města na části nebo referend významně rychlejší a levnější.

Proč by měl být v Českých Budějovicích lůžkový hospic?

České Budějovice jako krajské město poskytují ideální zázemí pro lůžkový hospic sloužící obyvatelům nejen města, ale celého Jihočeského kraje.

Důvodem je jednak dopravní dostupnost, jednak i personál a zázemí krajské nemocnice. Proto jednoznačně podporujeme aktivitu Červeného kříže, aby zde toto zařízení vzniklo.