Podpora kultury, sportu a cestovního ruchu

Co prosazujeme

  • podpora umělců a kulturních aktivit
  • České Budějovice jako Evropské hlavní město kultury 2028
  • výstavba a údržba venkovních posiloven a sportovišť
  • městská přírodní plovárna na Vltavě
  • spolupráce a podpora sportovních klubů, zejména těch zaměřených na děti a mládež
  • centrální rezervační systém pro sportoviště
  • zatraktivnění města pro turisty i místní obyvatele

Proč bychom měli usilovat o titul Evropské hlavní město kultury 2028?

Je to totiž velká příležitost, jak nastartovat rozvoj města správným směrem. V blízkých městech, Plzni a Linci, se to povedlo. To je velmi zřejmé z jejich rozvoje zejména v oblasti cestovního ruchu.

V Českých Budějovicích už potřebujeme konečně vyřešit několik s kulturou spojených větších investic - novou důstojnou budovu divadla a koncertní síň. Zejména divadlo se však v současnosti řeší nepříliš invenčně, spíše v duchu "aby to nějak bylo".

Projekt Evropské hlavní město kultury tak poskytne silnou motivaci přijít s řešením, které je inovativní a nadčasové. Může nám pomoci se opravdu zapsat na mapě Evropy jako metropole, která má kulturní význam.

Proč je lepší letní plovárna než akvapark?

Nyní je ve strategickém plánu města záměr na vybudování akvaparku. To by si vyžadovalo značnou investici z veřejných rozpočtů, protože soukromí investoři o to nemají zájem - ti by pouze už vybudovaný akvapark za mnoho set milionů rádi provozovali.

Pro koho ale takový akvapark bude sloužit? Stačí se podívat na výši vstupného v Aquapalace v Čestlicích u Prahy. Bude to zajímavé pro turisty, ale místním to možnosti koupání určitě příliš nezlepší.

Proto by bylo mnohem lepší a méně investičně náročné vybudovat letní koupaliště na břehu Vltavy včetně potřebného zázemí. Nyní již náplavku u sídliště Vltava spousta lidí k tomuto účelu využívá a rozšíření by tak bylo logickým krokem.

A bylo by to nepochybně i šetrnější k životnímu prostředí.

Jak si představujeme podporu sportu?

Podpora sportu ve městě by neměla být elitářská záležitost. Podle nás je podstatné, aby byla více zaměřena na děti, mládež a spolky.

Vzniknout a modernizovat by se také měly venkovní prostory vhodné pro sportovní aktivity, jako jsou například nové venkovní posilovny a modernizovaná existující hřiště.

Pro maximalizaci dostupnosti stávajících kapacit by také měl vzniknout centrální rezervační systém.